Předchozí část | Další část | Obsah | Základna

Mors ultima linea rerum...

22. listopadu 1995 zemřela v kalifornské Santa Rose čtyřiaosmdesátiletá SF spisovatelka Margaret St. Clairová, ve světě fantasy známá pod pseudonymem Aldris Seabright.
*

14. prosince 1995 zemřel v Chula Vista v Kalifornii ve věku 73 let SF spisovatel G. C. Edmondson (José Mario Garry Ordonez Edmondson y Cotton), autor proslulé novely Loď, která plula proudy času.
*

13. ledna 1996 skonala osmasedmdesátiletá literární agentka Anita Diamant, která přivedla na nakladatelskou scénu nejednoho slavného autora, např. V. C. Andrewse a jeho román Flowers in the Attic.
*

9. února 1996 zesnula ve věku 85 let po pětiletému boji s rakovinou Elsie Wollheimová, která společně s již zesnulým Donaldem A. Wollheimem patřila mezi spoluzakladatele DAW Books.
*

11. února 1996 zemřel v anglickém Manchesteru Bob Shaw. Příčinou smrti bylo selhání srdce, jímž po desetidenní hospitalizaci vyvrcholily komplikace spojené s pneumonií a úplným selháním životních funkcí. Bylo mu 64 let.
*

21. ledna 1996 prohrál svůj zápas s rakovinou jeden z prvních SF fanů na světě - Aubrey MacDermott, který se narodil 31. května 1910 v San Franciscu. Jeho nemoc byla diagnostikována v roce 1985, přežil tedy tehdejší šestiměsíční měsíční prognózu o více než deset let.
*

28.ledna 1996 zemřel v Paříži ve věku 84 let ilustrátor Burne Hogarth, který proslul ilustracemi Tarzana z rodu Opů.
*

28.ledna 1996 zesnul na srdeční selhání spolutvůrce komiksové postavy Supermana Jerry Silgel. Narodil se ve státě Ohio v roce 1914.

* Z Locusu 3/96 vybral Petr Sládek


Nové knihy v USA

JENIFER ROBERSON prodala prostřednictvím literárního agenta Russella Galena dvě sword-dancer novely nazvané Sword Born a Sword Sworn vydavatelství DAW. Kromě toho autorka plánuje vytvořit (zatím nepojmenované) pokračování historické novely Lady of the Forest. Vrhla se také na literární přepis filmu Highlander: Scotland the Brave.
*

ANDRE NORTONOVÁ a MERCEDES LACKEYOVÁ prodaly další dvě novely série Elven Jimovi Frenkelovi z nakladatelství TOR prostřednictvím agenta Russella Galena, který zastupuje jejich autorská práva pro USA.
*

Nakladatelství Warner koupilo autorská práva na sbírku MARGARET WEISOVÉ A Magic Lover's Treasury of the Fantasy.
*

ANNE McCAFFREYOVÁ a malíř JOHN HOWE prodali firmě Harper Prism výtvarné album Dragons s průvodním slovem Anne McCaffreyové.
*

Literární agentka Martha Millardová prodala nakladatelství Harper Prism román ALLENA STEELA Out of the Blue.
*

TOM DEITZ (dosud publikující v nakladatelství Avon) přešel s dvojící epických fantasy Blood Winter a Summer Blood pod ochranná křídla nakladatelství Bantam.
*

MICHELLE WEST prodala fantasy romány The Broken Crown a Sun Sword nakladatelství DAW prostřednictvím agenta Donalda Maasse.
*

CHELSEA Q. YARBROVÁ prodala díky úsilí literárního agenta Leigha Grossmana z firmy Sword Smith Production trilogii Sisters of the Night nakladatelství Avon. Romány, které jsou údajně "feministickými vizemi", jsou vyprávěny vždy jednou z nevěst hraběte Drakuly a chronologicky předcházejí události popisované Bramem Stokerem.
*

MIKE JEFFRIESOVÁ prodala Threads off the Night firmě Harper Prism prostřednictvím agentury Howarda Morheima.
*

První, dosud nepublikovanou novelu MICHAELA STACKPOLA Talion: Revenant koupilo nakladatelství Bantam.
*

J. R. DUNN prodal Days of Cain a další, prozatím nepojmenovaný, SF román Jenifer Brehlové z nakladatelství Avon.
*

První novelu JANINE E. YOUNGOVÉ Cinderblock koupilo nakladatelství ROC.
*

WILLIAM SHATNER prodal tři romány, jejichž názvy nejsou dosud známy, nakladatelství Harper Prism prostřednictvím agentky Carmen LaViaové z agentury Fifi Oscard Agency.
*

WILLIAM GIBSON dokončil nový román Idoru, který vyjde v nakladatelství Putnam.
*

JACK WILLIAMSON dokončil pro nakladatelství TOR The Black Sun.
*

Nakladatelství Avon vydá romány FutureI Indefinite a Round Three of the Great Game spisovatele DAVA DUNCANA.
*

NANCY SPRINGEROVÁ dokončila fantasy Fair Peril pro nakladatelství Avon. Podařilo se jí také prodat filmová práva románu Metal Angel firmě Magma Film.
*

ALAN COLE dokončil When the Gods Slept pro nakladatelství Del Rey.
*

CHRISTINE GOLDEN dodala druhou knihu ze série Verold/Aertha pod názvem King's Man and Thief nakladatelství Ace.
*

WILLIAM R. FORSTCHEN dokončuje pro nakladatelství ROC pátý díl série Lost Regiment. EMILY DEVENPORT odevzdala témuž nakladatelství SF román The Kronos Condition.
*

JOHN CRAMER dokončil pro nakladatelství Avon hard SF román Einstein Bridge.
*

DONALD QUINN dodal první část plánovaného dvoudílného svazku nakladatelství Del Rey. Kniha se jmenuje With Full Honor.
*

GAEL BAUDINO dokončil pro nakladatelský dům ROC novou sbírku šesti novel - Spires of Spirit.
*

NORMAN SPINRAD obnovil prostřednictvím literárního agenta Russella Galena jednání s nakladatelstvím White Wolf, jemuž se pokouší prodat starší tituly The Void Capitain's Tale a Child of Fortune a nové romány, které jsou zasazeny do stejného prostředí. Souborné vydání se bude jmenovat The Second Starfaring Age.
*

JANNY WURTSOVÁ prodala práva na reprint titulu Sorcerer's Legacy nakladatelství Harper Prism.

* Z Locusu 03/96 vybral Petr Sládek

Listárna SF&F Workshopu

Když jsem v polovině léta rozesílal členům Literární dílny Čs. SF fandomu oběžníky, vrátila pošta jeden neotevřený dopis zpět. Ta obálka vypadala takhle:
Na známce bylo razítko 12. 8. 1996.
Vedle známky reklamní přetisk HRAVÉ RÁDIO HELLAX.
Pod tím rukou napsáno ZPĚT.
Pod tím přeškrtnutá adresa:
JINDŘICH "QUIDO" ZAJÍČEK, PRACHOVICE
A pod tím rukou připsáno:
ADRESÁT ZEMŘEL.
Vzpomínám si, že mi Quido napsal někdy v polovině roku 1995, že se hodlá na dobu neurčitou odmlčet, aby mohl studovat astronomii.
Vzpomínám si, že byl - snad v roce 1994 - na Literárním víkendu na Příštpu, tichý, poněkud nesmělý muž.
Psal povídky s klasickou tematikou - o družicích, robotech, padouších a dobývání kosmického prostoru -, k nimž měli lektoři SF&F Workshopu pokaždé spoustu připomínek, a když už to jeho psaní začalo k něčemu vypadat, znenadání přesedlal na poezii.
Pokud vím, nikdo mu nikdy nic nevydal.
JINDŘICH ZAJÍČEK se narodil 24. 5. 1957, tragicky zemřel 1. 6. 1996.
MORS META MALORUM.

* Jam


Předchozí část | Další část | Obsah | Základna